Oldal kiválasztása

Ha tudod magadról, hogy alacsony az önbecsülésed, bizonyára megfordult már a fejedben a gondolat, hogy hogyan tudnál ezen változtatni. Valójában meglepően egyszerű, hétköznapi lépések megtétele szükséges hozzá. Hogy melyek ezek? Mutatom!

Ám, mielőtt fejest ugranánk a megoldásokba, tekintsük át, hogy mi minden törheti le önbecsülésed.

  1. Folyton kritizálod és bünteted magad.
  2. Nem figyelsz magadra és a szükségleteidre.
  3. Azon rágódsz, hogy mit gondolnak rólad mások.
  4. Nem mersz nemet mondani.
  5. Állandóan másokhoz hasonlítod magad.
  6. Hárítod a bókot, dicséretet.
  7. Ne mered felvállalni mások előtt a véleményed.
  8. A mai napig bünteted magad a múltban elkövetett hibáidért.
  9. Nem válogatod meg a társaságod.
  10. Nem hiszel magadban, ezért egy helyben toporogsz.

Ha a fenti mondatok közül akár egy is igaz rád, döntsd el, hogy még ma teszel valamit, hogy ez változzon! Lássuk, hogy milyen lépésekkel tudod egészséges szintre emelni az önbecsülésed.

1. Mit tehetsz, ha eddig folyton kritizáltad és büntetted magad?

Jaaa, hogy te nem teszel ilyet? Talán tudatosan nem, de ha odafigyelsz magadra, fülön csípheted, mikor gondolatban korholni kezded magad: „De hülye voltam már megint.” „Milyen idiótán viselkedtem!” „Tiszta ciki, ahogy bámultam Őt.” Ezek a mondatok alacsony önbecsülésed eredményei. De hogyan változtathatsz rajta?
A legfontosabb, hogy azonnal felhagysz önmagad sértegetésével és lealacsonyításával. Figyelj oda gondolataidra és szavaidra! Szakítsd félbe feltörni készülő negatív monológod, és okosan csavarj egyet rajta. Gyakorold, hogyan tudnád pozitívba hajlóan megfogalmazni érzéseidet, hogy reménnyel és tetterővel töltsenek fel. Például így: „Bár most nem a legjobb megoldást választottam, legközelebb körültekintőbben döntök.” „Talán most félszegnek tűnt a mosolyom, de legközelebb megszólítom Őt, hiszen nincs veszíteni valóm.” Már néhány hét gyakorlás után meglepő változást fogsz tapasztalni hangulatodon és önbecsüléseden egyaránt.

2. Hogyan figyelj oda magadra és a szükségleteidre?

Gondolj úgy önmagadra és a testedre, mint egy szentélyre. Vagy el is képzelheted, mint egy bámulatos alkotást, egy ragyogóan működő szerkezetet, egy igazi csodát. Mitől lesz még szebb, még jobb, még inkább összehangolt a működése? A szeretetedtől és gondoskodásodtól. Ha tisztelettel bánsz vele, és hálásan megköszönöd, hogy minden nap érted dolgozik, neked segít. Néztél már így valaha magadra? Ugye jó érzés?
Annyi mindent veszünk természetesnek, hogy gondolkodás nélkül áldozzuk fel magunkat, csak adunk és adunk abból a bizonyos tálból, majd egyszer csak azt vesszük észre, hogy a tál kiürült. Túlhajtottuk magunkat a munkahelyen, elaprózódtunk az otthoni feladatok között, görcsösen igyekeztünk mindenkinek megfelelni, és segíteni, majd még többet adni. Adni magunkból, az időnkből, az energiánkból, a figyelmünkből, önmagunkból… A legfontosabbról pedig megfeledkezünk.
Hogy nekünk is jár a pihenés, a kikapcsolódás, a töltődés, a törődés, a szeretet, a figyelem, a segítség.
Ez nem luxus! Ez a mérleg másik serpenyője, amibe gyakran elfelejtjük belepakolni mindazt, ami az egészséges, kiegyensúlyozott élethez szükséges. Adni és kapni. Beletenni majd kivenni belőle. Csak így működik, hiszen mindkét lépés egyformán fontos, ráadásul felcserélhetetlen. Szánj időt magadra is, ugyanakkora odafigyeléssel és gondoskodással, ahogy szeretteiddel, barátaiddal teszed.

3. Most is azon rágódsz, hogy mit gondolnak rólad mások?

A te életedet te ismered a legjobban. Minden pillanatát, minden lehetőségét, minden nehézségét egyedül te éled át 100%-osan. Szeretteid, ismerőseid, kollégáid ezzel szemben csak ennek töredékét ismerik. Talán életed egy-egy szeletére jól rálátnak, ám a teljes egésznek sosem lesznek a birtokában. Így nem is mindig értik meg, hogy mit miért csinálsz, miért úgy döntöttél ahogy. Ha ez gyakran vezet félreértésekhez, vitákhoz, az állandósuló szorongást és frusztrációt válthat ki belőled.
Ahogy te is saját értékrended alapján véleményezel másokat, úgy más is saját szűrőjén keresztül látja az életed. Ráadásul ahányan nézik, annyi módon látják, és nincs rá garancia, hogy mindenki pozitív véleménnyel lesz rólad. Tudom, ez elég félelmetesen hangzik, de ezért nem tudsz mindenkinek a kedvére tenni, bármennyire is megfeszülsz. Sóvárogsz az elismerésre, egy morzsányi szeretetre, sokszor bármi áron, akár önmagad feladásával, saját vágyaid, szükségleteid háttérbe szorításával is. Ezért lesz gyötrő szélmalomharc az örökös megfelelni vágyás…
Bármit is teszel, mindenki szűrője mást mutat belőled. És ez így van rendjén. A te dolgod annyi, hogy saját hitrendszered és értékeid szerint formálod magad. Ne egy mások által kreált ideálnak próbálj megfelelni, hanem egy saját magad által értékesnek hitt képnek! Így hamarosan már nem fog félelemmel eltölteni mások véleménye, és az önbecsülésed is egyenesbe kerül.

4. Miért nem mersz nemet mondani?

Talán nem szeretnél csalódást okozni vagy veszekedést kiváltani a másik félből. Talán nem szeretnéd, hogy elutasításban, szemrehányó megjegyzésekben legyen részed. De miért születnek benned ilyen érzések, ilyen félelmek? Mert nem bízol magadban. És nem húzod meg világosan a határaidat.
Gondoltál már rá, hogy talán nem benned van a hiba? Hogy nem önzőség a részedről nemet mondani egy olyan kérésre, amit egy porcikád se kíván? Ilyenkor lehet kedvesen, udvariasan is tálalni egy nemet. Ha a másik fél ezután erőszakosan követelőzni kezd, vagy megsértődik, jusson eszedbe, hogy ez részéről már tényleg kimeríti az önzőség fogalmát. Ráadásul kijelölt határaidat is figyelmen kívül hagyja.
Mostantól, ha úgy érzed, szívesen mondanál nemet egy szituációban, tedd meg bátran, hosszas magyarázkodás helyett pedig röviden indokold meg döntésed. És gondolj arra, hogy bár valamire nemet mondtál, egyúttal igent is mondtál, mégpedig önmagadnak. Önbecsülésed felépítésében ez is egy fontos mérföldkő.

5. Miért másokhoz hasonlítod magad?

Egymás mellé állíthatod az embereket, de nem találsz két ugyanolyat. (Még az egypetéjű ikrek is más-más személyiséggel bírnak.) Mindenki másban jó, másban sikeres, és elismert. Más értékek szerint élnek, eltérőek a céljaik és a lehetőségeik is. Más módon döntenek, és más problémákkal küzdenek.
Senkinek sem lesz pontosan ugyanolyan a motivációja, a hitrendszere, sőt, még a szokásai se, mint neked.
Miért másokhoz hasonlítod hát magad, mikor egyedi vagy és megismételhetetlen? Egyéniséged kibontakoztatása annyi lehetőséget tartogat számodra! Ülj le, és gondold végig (a legjobb persze, ha le is írod!), mely értékek szerint élsz most, és mi az, amit még szívesen beépítenél az életedbe. Az új szokások kialakítása igazán jó móka tud lenni! Bárkivé válhatsz, de miért ne lehetnél önmagad legjobb verziója? Elcsépelt, hogy légy jobb a tegnapi önmagadnál? Szerintem próbáld ki, mekkora kihívást is jelent ez valójában, és önértékelésed hamarosan szárnyalni fog.

6. Miért hárítod a bókot és a dicséretet?

Te is azok közé tartozol, akik csípőből hárítják a kedves szavakat? Miért érzed úgy, hogy nem vagy rá méltó? Miért érzed úgy, hogy nem érdemled meg? Vagy azt hiszed, nem is gondolta komolyan az illető?
Olyan ritkán figyelünk oda egymásra úgy igazán. Pedig aki lát is, nem csak néz, az észre fogja venni másokban az értéket. Benned is! És meg fog érte dicsérni! Becsomagolja érzését, mint egy szép ajándékot, és őszintén nyújtja át neked. Gondolj erre legközelebb. Fogadd kedvesen és hálával a szavait. Majd pár napig próbáld ki te is, hogy megdicsérsz másokat. Figyeld meg, ők hogyan reagálnak rá! Mosollyal? Hárítással? Meglepődött arccal? Esetleg elpirulva? Növeld önbecsülésed ezzel a nagyszerű, szeretetteljes gyakorlattal!

7. Nem mered felvállalni mások előtt a véleményed?

Pedig a te véleményed ugyanolyan fontos, mint bárki másé. (A rosszindulatú trollkodás és mások sértegetése persze nem ez a kategória!) Ha építő jellegű a kritikád, ha másnak is hasznos, tanulságos lehet a mondanivalód, adj hangot neki, mert bár mindannyian mások vagyunk, rengeteg ponton kötődünk egymáshoz, és sose tudhatod kihez jut el a szavad.

Talán pont a te véleményed, a te nézőpontod nyújt reményt, vagy kapaszkodót valaki számára.

Talán valaki miattad fogja úgy érezni, hogy nincs annyira egyedül a gondjaival.
Ha félsz, hogy megszólnak vagy kinevetnek, mi változik? Semmi! Vagy talán valami mégis: javulhat az önbecsülésed! Hiszen véleményed felvállalva te lettél erősebb, mikor kiálltál magadért, vagy egy jó ügy érdekében. Sajnos rengetegen vannak, akik ezt sosem fogják megtenni… Ezért ez egy kifejezetten bátor lépés a mai világban és minél gyakrabban élsz vele, annál kevésbé fog félelmetesnek tűnni.

8. A mai napig bünteted magad a múltban elkövetett hibáidért?

Tudod, hogy mindannyian hibázunk. Te is az eddig elkövetett hibáidból tanulva lettél az, aki most vagy. Tévedéseidnek köszönhetsz megannyi leckét, melyek legjobb önmagadhoz vittek közelebb. Mára így lettél saját magad bölcsebb, tapasztaltabb, kifinomultabb és ellenállóbb változata! Aki hibázik, az előtt ott áll a lehetőség, hogy tanuljon belőle és legközelebb sokkal jobban csinálja. Tedd te is ezt!
Az idő kerekét már nem lehet visszaforgatni, viszont a döntés a tiéd, hogy mire fordítod az értékes idődet. A múlt fölött nincs hatalmad, de a jelenben még rengeteg lehetőséged van, hogy valami nagyszerűt építs fel, és csodálatos jövőt álmodj. Nem azt mondom, hogy felejtsd el a múltat, hanem azt, hogy támaszkodj a megélt tapasztalataidra és építkezz rájuk. Hajrá!

9. Nem válogatod meg, hogy kikkel töltöd az időd?

Akkor ne csodálkozz, ha irigység, pletykák és rosszindulat kereszttüzébe kerülsz. Amíg nem állsz ki magadért, nem tanulsz meg nemet mondani, és mások véleménye lesz számodra mérvadó a saját értékrended helyett, addig az érzelmi élősködőket se fogod tudni leszerelni. Ha az Önbizalomszerviz bejegyzéseinek gyakorlatait becsületesen elvégzed, akkor viszont se perc alatt ki tudod szelektálni, hogy kinek van tényleg helye az életedben, és ki az, akinek nem fogod többé engedni, hogy rabolja az idődet vagy kisajátítsa a figyelmedet. Megérdemled, hogy azokkal töltsd az időd, akikkel kölcsönösen támogatjátok és elismeritek egymást. Akik nem azért vannak veled, hogy folyton panaszkodjanak, kritizáljanak, vagy épp lehúzzák a hangulatod, hanem akikkel tényleg jól érzed magad, és ez az érzés kölcsönös.

10. Nem hiszel magadban, ezért a félelem irányít?

Halogatsz, kibúvót keresel, hárítod a felelősséget? Valójában mitől is félsz? A kudarctól? A megszégyenüléstől? A rosszindulatú megjegyzésektől? Bármi is az ok, gondolj arra, hogy senki se születik tökéletesnek! Ha valami nem sikerül, még mindig tucatnyi módon újra próbálhatod. Talán most úgy érzed vesztes vagy és nekikeseredsz, a valóság viszont az, hogy rengeteg tapasztalattal gazdagodtál, amit a javadra fordíthatsz! Ezt sose becsüld le, hiszen fejlődésed egyik fontos eleme!
Keresd meg a jó oldalát mindannak, amin keresztülmész, mert a pozitív hozzáállás arra fog sarkallni, hogy elszántabb és motiváltabb legyél. Tartsd szem előtt, hogyha kudarc ér, az nem azt jelenti, hogy nem vagy elég jó a feladathoz. Mindössze a módszered nem volt tökéletes. Azon pedig bármikor lehet csiszolni, finomítani. Tudod, a legjobbak is így csinálják! Tanulni, fejlődni, újra megpróbálni sosem késő. Bölcsebben, tapasztaltabban pedig az eredmények is könnyebben jönnek.

Rengeteg ötletet kaptál, hogy boldogabb és minőségibb gondolataid, érzéseid és kapcsolataid legyenek. Akár az egész életed megváltoztathatod, ha szeretnéd, de kérlek, önbecsüléseden dolgozz először. Ez segíteni fog önszereteted megélésében, ketten együtt pedig már biztos alapot fognak nyújtani önbizalmad megerősítéséhez. Extra motivációért ezt a bejegyzést ajánlom a figyelmedbe!

Berkó Emese – önismereti coach

Találkozzunk az Önbizalomszerviz Facebook oldalán is!

Ha Neked hasznos volt ez a cikk, másoknak is az lehet.